20121004 - Monarchie na talíři. Gastronomii v období monarchie představí výstava Krmě – jídlo – žrádlo v Národopisném muzeu – Musaionu

Monarchie na talíři. Gastronomii v období monarchie představí výstava Krmě – jídlo – žrádlo v Národopisném muzeu – Musaionu

Tisková zpráva k zahájení výstavy Krmě – jídlo – žrádlo (5. října 2012)  

Národopisné muzeum - Musaion, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5

Praha, 4. října 2012  

 

Národní muzeum naservíruje v Národopisném muzeu - Musaionu od 5. října 2012 novou výstavu Krmě – jídlo – žrádlo z výstavního cyklu Monarchie, která představí stravování a stolování doby našich předků a Magdaleny Dobromily Rettigové, doby tak vzdálené dnešní éře sterilních fastfoodů. Výstava ukáže, jací gurmáni byli naši předkové a jak vypadal jídelníček i stolování šlechty, měšťanů i prostých lidí. Pro malé a velké návštěvníky je při příležitosti otevření výstavy připraveno na sobotu 6. října 2012 od 14.00 do 18.00 hodin zábavné odpoledne plné dudácké muziky i písní z dob dávno minulých, divadla a her. Vstup na slavnost i na výstavu je během odpoledne zdarma.

 

Jak vypadaly jídelny a kuchyně v 19. století? Podle jakých kuchařek a receptů vařily naše praprababičky? Výstava Krmě – jídlo – žrádlo představí návštěvníkům fenomén gastronomie v druhé polovině 19. století - od přípravy a konzumace jídla i nápojů až po zvyklosti stolování jak venkovského lidu, tak i měšťanstva a aristokracie. Vedle předmětů běžné denní potřeby, jako je vybavení kuchyní a jídelen, návštěvník uvidí i řadu zajímavostí a kuriozit, například kufr s cestovním jídelním servisem či osobní předměty Magdaleny Dobromily Rettigové. Dobovou atmosféru naladí i rekonstrukce pravé venkovské zabíjačky a dobové černé kuchyně. Návštěvníci budou moci obdivovat honosné stolování šlechty z českých zemí, zejména rodiny Kinských v autentickém prostředí klasicistního Letohrádku Kinských, kde sídlí Národopisné muzeum - Musaion.

„Stravování je dnes velké společenské téma a nová výstava Národního muzea ukazuje, že tomu tak bylo i v době monarchie,“ říká Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

 

Cesta od černé kuchyně k modernímu sporáku

Stolováním a stravováním lidé z nejrůznějších společenských vrstev období monarchie vyjadřovali své postavení, vkus a hodnoty, ale i náboženská či magická pravidla, zvyky a obyčeje související se střídáním ročních období nebo příležitostí. Výstava také ukáže, jak se v jídelníčku našich předků odrážel vývoj zemědělství, import surovin ze zámoří, globalizace i průmyslová revoluce, které značně zjednodušila přípravu a podávání pokrmů.

Stranou samozřejmě nezůstanou ani předměty, kuchařky a recepty spjaté s nejvýznamnější osobností tradiční české kuchyně, Magdalenou Dobromilou Rettigovou,“ přibližuje Petr Janeček, komisař výstavy.

 

 

Zažijte zábavné sobotní odpoledne v Kinského zahradě a buďte mezi prvními návštěvníky výstavy

Národní muzeum připravilo pro návštěvníky na sobotu 6. října od 14.00 do 18.00 hodin slavnostní zahájení nové výstavy Krmě – jídlo – žrádlo spojené s posvícenskou zábavou v prostorách před klasicistním Letohrádkem Kinských. Připraven je bohatý kulturní program a zábavné aktivity nejen pro děti. V průběhu odpoledne zahrají hudebníci s dobovým repertoárem lidové i městské hudby a pro nejmenší návštěvníky je připraveno množství her a dvě představení loutkového divadla Tate lyumni. Nebude chybět ani stánek s občerstvením. Vstup na akci i do výstavy je během odpoledne zdarma.

 

Program slavnostního zahájení výstavy:

 

14:00 – 18:00   Dudácká muzika

Hraje tradiční lidové písně k tanci i poslechu.

14:00 – 18:00  Jarmareční a lidové písně

Jiří Hodina s kolegyní hraje jarmareční i lidové písně k tanci i poslechu.

14:00 – 18:00   Soutěže a hry pro děti

Soutěž o koláč, dobové prostírání, výroba ozdob na stůl, kuchařský minikurz, pracovní listy do nové výstavy.

15:00  Hluboko v lese. Loutkové divadlo pro děti.

Loutkový divadloautomat souboru Tate iyumni. Myslíte, že pohádku O perníkové chaloupce dobře znáte? Nebo že byste si poradili lépe než Jeníček s Mařenkou? Nuže, záleží jen na vás, kam vás příběh zavede.

17:00  Nevrending. Loutkové divadlo pro dospělé.

Sled krátkých situací na nikdy nekončící téma seznamování a vztahů.

 

Cyklus výstav Monarchie se po sportovcích zaměřuje na gurmány!

Výstava Krmě – jídlo – žrádlo je v pořadí již třetí výstavou z výstavního cyklu Monarchie, který Národní muzeum připravilo pro návštěvníky na sezónu 2012–2013. Po výstavách Kouzelné hrací strojky a Sportsmeni v zemích českých se cyklus zaměřuje na tradiční českou gastronomii.

 

Výstavy Národního muzea z cyklu Monarchie:

Již probíhá:

Kouzelné hrací strojky (České muzeum hudby) – probíhá od 29. června 2012

Sportsmeni v zemích českých (Národní památník na Vítkově) – od 7. září 2012

Krmě – jídlo – žrádlo (Národopisné muzeum – Musaion) – od 5. října 2012 

Připravujeme:                                                                                             

Po stopě Karla Maye (Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur) – od 25. října 2012

Monarchie (Nová budova Národního muzea) – od 23. listopadu 2012 

Dětský svět za císaře pána (Nová budova Národního muzea) – od 23. listopadu 2012

Člověk ve fotografii (Nová budova Národního muzea) – od 23. listopadu 2012

Století valčíku a polky (České muzeum hudby) – od 9. března 2013   

Kontakt:

Tereza Petáková

Oddělení vnějších vztahů

tel: + (420) 224 497 352, mob: + (420) 724 412 255                                                                        

e-mail: tereza_petakova@nm.cz                                                                      

www.nm.cz, www.muzeum3000.cz

ą
Svetozár Plesník JUDr.,
8. 10. 2012 8:42
ą
Svetozár Plesník JUDr.,
8. 10. 2012 8:42
ą
Svetozár Plesník JUDr.,
8. 10. 2012 8:42
ą
Svetozár Plesník JUDr.,
8. 10. 2012 8:42
Comments