20121003 - Josef Urban - 7 dní hříchů

Josef Urban představil svou knihu 7 dní hříchů

Praha - Spisovatel Josef Urban představil dnes v paláci knih Luxor román 7 dní hříchů. Je o zradě, lásce a přátelství a jeho příběh se odehrává v poválečných Sudetech. Stala se předlohou filmu režiséra Jiřího Chlumského, který se v kinech objeví 1. listopadu. Hlavní role v něm ztvárnili Ondřej Vetchý a Eva Kerekésová.

Kniha stejně jako film, jehož scénář Urban napsal a byl i jeho producentem, líčí dramatický osud smíšeného manželství. Hrdina prochází se svou německou ženou Agnes nemilosrdným soukolím osudu. V nelehké době, kdy je vynesen trumf kolektivní viny, si totiž účty vyřizují především ti, kteří se cítí být nejvíc ohroženi - kolaboranti a další spolupracovníci s nacistickým režimem.

Ve snímku s rozpočtem 40 milionů korun se objeví také Matěj Hádek, Jiří Schmitzer, Anna Šišková, Norbert Lichý, Igor Bareš a syn slavného filmaře Fjodor Bondarčuk. Ztvárnil majora Uvarova, který byl těsně po válce vojenským velitelem na Šumpersku, kde brzdil násilí na Němcích.

Urban obdobnou látku vtělil i do scénáře Herzova filmu Habermannův mlýn. Už tehdy si prý představoval v hlavní roli Ondřeje Vetchého; tvůrci však vybrali Karla Rodena.

"Dělat v Česku film bych přirovnal k výstupu na osmitisícovku. Jde o celou logistiku a přípravu včetně všech rizik, která jsou na pomezí existence," řekl ČTK Urban. Považuje se za Sudeťáka a chtěl by rehabilitovat název Sudety, jemuž se podle něj přikládá stále více než zeměpisný politický význam.

"Pro mě to jsou především hory a ne politika," zdůraznil. Jeho otec se narodil v Kolštejně, nyní Branné, odkud rodiče utekli v roce 1938 před Hitlerem do vnitrozemí. Prožil v tom kraji celé mládí, především na horách. Název Sudete zaznamenal řecký zeměpisec Ptolemaios jako Zemi divokých kanců. "A to je také původní název pro Jeseníky," dodal. Od nápadu k filmu prý uplynuly pouhé čtyři roky. V případě Habermannova mlýna se to protáhlo na bezmála deset let.

Autor:ČTK

ą
Svetozár Plesník JUDr.,
4. 10. 2012 1:23
ą
Svetozár Plesník JUDr.,
4. 10. 2012 1:24
ą
Svetozár Plesník JUDr.,
4. 10. 2012 1:24
Comments