20130821 Prezident ČR Miloš Zeman v Jazzové sekci

Zeman: Elity v roce 1968 zradily. Volme ty, kteří se tak chovat nebudou

21. srpna 2013  14:12

Poučením z roku 1968 je podle prezidenta Miloše Zemana to, že by lidé ve volbách měli volit ty politiky, kteří je nezradí. Z hrdinů roku 1968 se totiž podle Zemana nakonec stali zbabělci. Lidem nelze vyčítat, že se podrobili, když je předtím zradily elity, včetně Alexandera Dubčeka.

 

Prezident Miloš Zeman přichází na výstavu pořádanou Jazzovou sekcí, kterou si připomene 45. výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy, 21. srpna 2013 |

"Je nešťastný národ, který nemá hrdiny, abych parafrázoval Bertolta Brechta. Ale také je šťastný národ, který hrdiny nepotřebuje. My jsme je v srpnu 68, předtím i potom ty hrdiny potřebovali, my jsme si je idealizovali a nakonec - a já vím, že jsou to velmi tvrdá slova, se z hrdinů stali zbabělci," řekl Zeman při návštěvě výstavy pořádané Jazzovou sekcí k 45. výročí srpna 1968.

21. srpen označil za zradu elit, za zradu vedoucích představitelů tehdejšího Československa. "Nemáme právo vyčítat, že se občané podrobili, když dávno před nimi se okupantům podrobili ti, kteří byli bohužel nesprávně vzývány jako národní idoly," řekl prezident.

 

Prezident Miloš Zeman na výstavě, kterou pořádá Jazzová sekce k 45. výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, 21. srpna 2013

Zmínil se takto o tehdejším prezidentovi Ludvíku Svobodovi, prvním tajemníkovi komunistické strany Alexandru Dubčekovi a dále Josefu Smrkovském nebo Zdeňku Mlynářovi. Za jedinou výjimku Zeman označil Františka Kriegela, před jehož památkou se hluboce sklání.

Jmenováním těchto politiků Zeman odkázal na moment, kterým se Sověti snažili zpětně ospravedlnit invazi. Československé politiky po začátku okupace unesli do Moskvy, kde je dotlačili k podpisu tzv. Moskevského protokolu (najdete ho například zde), který zničil všechny naděje Pražského jara.

Podepsali všichni až na předsedu Národní fronty Kriegela, kterému Sověti následně ani nechtěli umožnit návrat z Moskvy. Ale ten si československá delegace vymohla. Vzhledem k tomu, že se podpisem Moskevského protokolu zcela podrobila sovětskému diktátu, byl ústupek v podobě návratu Kriegla ze sovětské strany nicotný.

Byl jsem na koleji, pouštěli jsme rádio, vzpomínal Zeman na srpen 1968

"Snažme se, aby se po příštích volbách dostali k moci lidé, kteří nezradí své voliče," řekl Zeman. V reakci na rozhodnutí poslanců rozpustit se řekl, že svůj další postup, tedy kdy potvrdí rozpuštění Sněmovny, oznámí v pátek odpoledne. Během pátku se totiž setká se zástupci parlamentních stran. Zeman už dříve řekl, že zatím počítá s vyhlášením předčasných voleb na 25. a 26. října.

Zeman také odpovídal na otázku, jakou má osobní vzpomínku na srpen 1968. "Já jsem byl tehdy na studentské koleji na Jarově a z kolejního rádia jsme pouštěli do všech místností nikoli zprávy Rádia Moldau, ale zprávy tehdejšího legálního rozhlasu, kterému okupanti říkali nelegální," řekl prezident.

Autoři: Josef Kopecký, jw

 

 

ą
Svetozár Plesník JUDr.,
25. 8. 2013 10:32
ą
Svetozár Plesník JUDr.,
25. 8. 2013 10:32
ą
Svetozár Plesník JUDr.,
25. 8. 2013 10:33
ą
Svetozár Plesník JUDr.,
25. 8. 2013 10:33
Comments